Yeni anlaÅŸma

Gümrük Birliği Anlaşması’nın Modernizasyonundan Beklentiler
zeyna

Re: Yeni anlaÅŸma

Mesaj gönderen zeyna » Pzt Oca 20, 2020 11:36 am

Raporda yer alan politika önerileri oldukça önemli ve güncel sorunlara parmak basıyor. Slovakya'nın raporunda da modernizasyona ilişkin olumlu ve destekleyici bir görüş sunulmuş. Umarız AB'nin genel görüşü de bu şekildedir.

Veysel

Mesaj gönderen Veysel » Çrş Oca 22, 2020 4:18 pm

Merhaba,

Benim de bu konuda bir sorum olacak. Gümrük Birliği çerçevesinde uygulamalar hakkında en doğru bilgiyi kamu nezdinde nereden edinebilirim? Dışişleri Bakanlığı'na mı danışılmalı yoksa Ticaret veya Ekonomi Bakanlığı'na mı?

meral

Mesaj gönderen meral » Çrş Oca 29, 2020 3:43 pm

Merkel ve Cumhurbaşkanı Erdoğan iki ülkenin de Gümrük Birliği sürecinin devam etmesini istediklerini açıkladılar, böyle bir irade gerçekten var mı tartışılır ancak yine de beyanda bulunmaları olumlu değerlendirilebilir. Tabi bu noktada sadece Almanya'nın değil AB'nin ortak irade ve isteklilik göstermesi önemli.

ilginç

Mesaj gönderen ilginç » Sal Şub 04, 2020 3:28 pm

Ben şeyi merak ediyorum, bu çalışma düzenlendi ama burada sadece sıkıntıları dile getirdiniz ve öneriler verdiniz değil mi? Yani modernleşme için devletler masaya oturmadılar daha doğru mu anlıyorum?

Ekin

Mesaj gönderen Ekin » Cum Şub 07, 2020 10:57 am

MErhaba, AB ve Türkiye'nin yakın tarihte bir araya gelip modernizasyonu ele almasını bekliyor musunuz? Türkiye'de bu konudaki görüşleri biliyoruz ama acaba AB tarafında bu durum nasıl konuşuluyor. Slovakya'nın raporundan ülke bazında olumlu baktıkları ve destekledikleri anlaşılıyor, ancak AB parlamentosunda irade nasıl?

Yeliz

Mesaj gönderen Yeliz » Cum Şub 21, 2020 8:43 am

İngiltere artık AB üyeliğinden çıktığına göre GB modernizasyonunu beklemeden İngiltere ile kapsamlı bir FTA imzalanmalı diye düşünüyorum. Onun dışında tüm bu güncelleme süreciyle alakalı özellikle Türk iş dünyası girişimlerde bulunmalı ve savunuculuk yapmalı. Avrupa Türk siyasetine soğuk bakabilir ve siyasal nedenlerden ötürü Türkiyeyle herhangi bir pazarlık yapmak istemeyebilir ancak iş dünyası bu anlamda öncülük ederek önyargıları kırabilir.

brainiac

Mesaj gönderen brainiac » Cum Nis 03, 2020 9:47 am

zninşaat yazdı:
Sal Oca 07, 2020 11:57 am
Gümrük birliği ile gümrük müşaviri aynı şey midir? Başarlar dilerm
"Gümrük birliği anlaşmaya varmış ülkelerin kendi aralarında gümrükleri kaldırdığı ortak dış gümrük tarifesi uyguladığı serbest ticaret alanıdır."
Kaynak: vikipedi :D

giriÅŸimciruh

Mesaj gönderen giriÅŸimciruh » Pzt Nis 06, 2020 8:55 am

Gümrük birliğinde rekabet kuralları nelerdir?

YiÄŸitcan

Mesaj gönderen YiÄŸitcan » Cmt May 16, 2020 8:19 pm

Yeliz yazdı:
Cum Şub 21, 2020 8:43 am
İngiltere artık AB üyeliğinden çıktığına göre GB modernizasyonunu beklemeden İngiltere ile kapsamlı bir FTA imzalanmalı diye düşünüyorum. Onun dışında tüm bu güncelleme süreciyle alakalı özellikle Türk iş dünyası girişimlerde bulunmalı ve savunuculuk yapmalı. Avrupa Türk siyasetine soğuk bakabilir ve siyasal nedenlerden ötürü Türkiyeyle herhangi bir pazarlık yapmak istemeyebilir ancak iş dünyası bu anlamda öncülük ederek önyargıları kırabilir.
Sadece AB ülkeleri ile değil diğer ülkelerle de serbest ticaret anlaşması imzalanmalı. Örneğin Ukrayna ki zaten bu konuda iki tarafın da olumlu pozisyonu olduğunu görüyoruz. Fas, Tunus gibi Kuzey Afrika ülkeleri ya da Hindistan gibi güney asya ülkeleri de düşünülmeli